Крубера-Вороняча — найглибша печера в світі
Серед мальовничих гір Абхазії в Грузії ховається найглибша печера Землі — Крубера-Вороняча. Бездонне провалля вабить спелеологів загадковістю підземного світу, незвіданістю флори і фауни. Що ж там, на глибині 2000 метрів під землею? Печера Крубера-Вороняча розташована в гірському масиві Арабіка. Від самого лиш її вигляду дух перехоплює: численні шари землі, стікаюча вниз вода і безпросвітна темрява навколо. А під ногами — страшна безодня.
Та якщо Ти гадаєш, що Крубера-Вороняча — це величезний прямий і широкий отвір у Землі, я Тебе розчарую.
Ця печера — лабіринт ходів, що йдуть вниз, розгалужуються у різні боки, часто утворюючи водні колодязі. Часто це вузькі щілини, продиратися крізь які означає ризикувати життям.
Ось чому спуск у печеру — справа небезпечна і дуже важка. Крім того, що спелеологам постійно доводиться долати косі спуски, вони ще й тягнуть за собою балони з повітрям, їжу та різне спорядження для сну і відпочинку. А якщо в горах пройде неочікувана злива, є небезпека потрапити у вир підземного паводку.
Першими у 1960 році печеру відкрили грузини, щоправда тоді її вдалося дослідити лише до глибини 180 м. Саме в той час печера отримала свою першу назву — Крубера, на честь відомого радянського фізика, географа і карстознавця Олександра Крубера.
Друга частина назви — Вороняча — приклеїлася до печери під час чергової спроби однієї з експедицій спелеологів вивчити її глибини. Тоді відчайдушні шукачі пригод досягли відмітки 340 м. З того часу печеру так і називають — Крубера-Вороняча.
Кожна експедиція робила неймовірні відкриття: виявляла нові ходи, підземні водоспади, тунелі. Деякі з них вели в глухий кут, інші ставали початком нового довгого шляху.
Сьогодні глибина, до якої змогли дослідити печеру, становить 2196 м. Рекорд із заглиблення належить кримчанину Геннадію Самохіну. Влітку 2012-го спелеолог у складі команди Української спелеологічної асоціації досягнув максимальної нині відмітки і… прославився на увесь світ.
Там, на глибині сотень метрів, в міцних обіймах землі, дослідник виявив унікальну екосистему.
— Занурившись в одне з підводних озер, я помітив навколо себе живність. Це були маленькі абсолютно прозорі рибки. Вони плавали навколо мене, торкаючись ніг, рук і маски. Чітко було видно хребет і плавники на хвості. Бічних плавників я не розгледів. Можливо, їх не було взагалі. На жаль, мені нікуди було взяти хоча б одну з них для вивчення. Камери з собою я теж не мав.
Туристичних маршрутів до печери Крубера-Вороняча немає. Тож потрапити у її тунелі можна лише в складі спелеологічної експедиції та маючи альпіністські навички.
Цікаво, що водами найглибшої печери світу Крубера-Вороняча живиться найкоротша річка планети — Репруа, протяжністю 18 м.
Наскільки глибока грузинська печера — достеменно невідомо, однак навіть вивчена її частина (2196 м) робить підземний лабіринт в гірському масиві Арабіка найглибшим на всій планеті.
Немає коментарів:
Дописати коментар